Техногенна безпека

Версія для друкуВерсія для друку

«Техногенна безпека»

З розвитком об’ємів сучасної промисловості та впровадженні нових технологій, на жаль ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій та аварій остається високою. Час від часу спливають новини про чергові надзвичайні ситуації, які , як правило, несуть за собою великі трагедії для суспільства. Від таких ситуацій ніхто не застрахований, і ймовірність їх виникнення досить висока. Це повязано насамперед з порушенням у процесі виробництва (роботи) норм та правил експлуатації технологічного обладнання, де велику роль грає людський фактор, а також його моральною застарілістю та механічним зношенням, природними катаклізмами та ін. Основною задачею забезпечення техногенної безпеки об’єкту є зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізація негативних наслідків, у разі їх виникнення.

Техногенна безпека – стан захищеності населення, території, об’єктів від негативних наслідків надзвичайних ситуацій техногенного характеру.

Надзвичайна ситуація техногенного характеру — це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті на ній або на водному об’єкті внаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.

Надзвичайні ситуації техногенного характеру безпосередньо пов’язані з діяльністю людини і відбуваються через недостатню надійність техніки, допущені помилки, внаслідок терористичних актів тощо.

Джерелами небезпеки виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру є:

— об’єкти підвищеної небезпеки (ОПН);

— суб’єкти господарювання з критичним станом виробничих фондів та порушенням умов експлуатації;

— будівлі та споруди з порушенням умов експлуатації;

— ядерні установки з порушенням умов експлуатації;

— наслідки терористичної діяльності;

— гідротехнічні споруди;

— наслідки військової та іншої екологічно небезпечної діяльності;

— суб’єкти господарювання, на об’єктах яких здійснюються виробництво, зберігання та утилізація вибухонебезпечних предметів;

— об’єкти життєзабезпечення населення з порушенням умов експлуатації;

— інші об’єкти, що можуть створити загрозу виникнення надзвичайної ситуації.

Виявлення джерел небезпеки виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру здійснюється за результатом оцінки рівня ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

Наверх ↑