Володимир Кирилович Малик

Версія для друкуВерсія для друку

ВОЛОДИМИР МАЛИК - "ДЮМА УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ", ЩО ЗАКОХАВ ВЕСЬ СВІТ В ІСТОРІЮ УКРАЇНИ

Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище Сиченко) народився 21 лютого 1921 року в селі Новосілки Київської області, помер 31 серпня 1998 року в місті Лубни Полтавської області. Видатний український письменник, автор пригодницьких і історичних творів, що увійшли до золотого фонду літератури України.

Той, хто перевершив Дюма і закохав у історію України мільйони...

Як люди долучаються до історії свого народу і стають частиною нації? Як формується патріотизм і гордість за свою державу, образи Героїв, готових захищати свою державу і навіть віддати життя за неї? Що впливає на формування менталітету вільної людини? Хто і коли «вкладає в душі» любов до батьківщини, і чому саме це почуття робить людину по-справжньому сильною духом, незалежною, мужньою, благородною?

На ці та багато інших актуальних і для сучасного українця питань дають вичерпні відповіді твори одного з кращих письменників України Володимира Малика, чиї повісті й романи зачитувало до дірок не одне покоління українців. Не тільки діти, але і дорослі намагалися походити на героїв письменника - великих пращурів українців, що здобували вічну славу своїми подвигами в ім'я батьківщини, які прославили Україну на довгі-довгі століття, що стали легендами, увічненими в народних переказах, на сторінках літописів, в офіційних документах.

В умовах СРСР, коли більшість членів Спілки письменників України славило образи комісарів і політруків, "трудівниць села" і "героїв виробництва", Володимир Малик писав захоплюючі пригодницькі та історичні твори про героїчних українців, що увійшли до золотого фонду літератури України. Завдяки захоплюючим «Послу Урус-шайтана» і «Чорному вершнику» (про українського розвідника отамана Івана Сірка в Туреччині), «Шовковому шнурку», «Князю Кию» (засновнику Києва), «Чумацькому шляху» і багатьом іншим творам Малика, за словами читачів, історія стала не просто доступною і цікавою, але й такою, що притягує до себе так, що мимоволі хочеться все воскресити в дні сьогоднішньому.

Завдяки творам Малика не тільки Україна, а й увесь світ не перестає захоплюватися великою історією українського народу

Більшість творів Володимира Малика неодноразово перевидавалися і були переведені на багато мов світу. Завдяки його повістям і романам сьогодні не тільки Україна, а й увесь світ не перестає захоплюватися великою історією українського народу, його непереможними духом героями, мужністю і відвагою найвидатніших людей, які віддавали свої життя за свободу рідної України.

Уже кілька десятиліть твори Володимира Малика читає вся Україна: від дітей і юнаків до дорослої аудиторії. Ніхто до великого письменника не зміг так інтригуюче, захоплююче передати героїчне минуле України, наповнене неймовірними драматичними колізіями, таємницями, пригодами.

Твори В. Малика часто порівнюють з кращими романами Ж. Верна, А. Дюма, Г. Сенкевича. А деякі з них, на думку літературознавців, навіть перевершують їх.

Письменник Б. Чайковський говорив про унікальні творіння Малика: "Вони заворожують чудовими і чарівними подорожами з країни в країну, з епохи в епоху, змушують радіти і ридати, любити і ненавидіти, переживати, як свої власні, негаразди і перемоги героїв".

Головним досягненням Володимира Малика критики називають його історичні романи ("Посол Урус-шайтана" ,"Фірман султана", "Чорний вершник", "Шовковий шнурок", що склали тетралогію "Таємний посол", а також романи "Князь Кий", "Чумацький шлях", "Горить свіча", "Черлені щити").

Ці твори стали національним надбанням української літератури, а їх автор по праву увійшов до категорії кращих письменників історичного жанру. За романи "Посол Урус-шайтана", "Шовковий шнурок" та "Князь Кий" у 1983 році Малик був удостоєний літературної премії імені Лесі Українки.

Князь Кий - роман Володимира МаликаКнязь Кий - роман Володимира Малика

До речі, роман "Князь Кий" був написаний до 1500-річчя від дня заснування Києва і розповідає про неймовірні колізії "давно минулих днів", переносячи читача в п'яте століття, коли після розпаду гунської держави Аттіли ворогуючі між собою племена колись могутньої імперії намагалися знову підкорити собі східнослов'янські народи.

Взагалі темі давньої історії українського народу Володимир Малик приділяв особливо пильну увагу. Саме на сторінках його творів постають величні персони, овіяні легендами і міфами, ті, хто, не шкодуючи ні сил, ні навіть життя, безкомпромісно боровся за свободу рідного краю.

При цьому від першої до останньої сторінки всі без винятку твори письменника читаються на одному диханні і, як кажуть читачі, переносять в описувані часи, роблячи тебе їх безпосереднім учасником, що долає разом з героями нескінченні небезпеки, відважно кидається на ворожі полки, розрубує гордіїв вузол інтриг і змов, шукає скарби, беззавітно кохає, своїм життям приносить славу Україні на століття...

Звичайно ж, описуючи героїчне минуле України, її прославлених героїв, не міг Володимир Малик залишити без уваги легендарний похід новгород-сіверського князя Ігоря на половців, увічнений у віках поемою "Слово о полку Ігоревім". Цю перлину світової літератури не раз перекладали, переспівували, за її мотивами створювалися блискучі твори. Але до роману Маліка "Черлені щити" не було широкого епічного полотна про події 1184-1185 рр. і про створення "Слова...".

Роман В. Малика "Черлені щити" став першим в історії літератури епічним твором, присвяченим походу князя Ігоря на половців.

Тематика творів Володимира Малика досить велика: про повстання кенійського народу проти англійських колонізаторів розповідається в повісті "Чорний екватор", героїчній боротьбі молоді з нацистськими окупантами в роки Другої світової війни присвячена повість "Двоє над прірвою", проблеми сучасної школи розкриті в повісті "Слід веде до моря".

Однак головною темою в творчості письменника завжди залишалася історія України, якій він присвятив майже всі свої поетичні та прозові твори, включаючи, звичайно ж, тетралогію "Таємний посол", що стала одним з кращих зразків українського історичного роману, популярну і сьогодні як в Україні, так і в багатьох інших країнах.

До речі, відкриває тетралогію найбільший роман письменника "Посол Урус-шайтана", який в Україні був виданий у двох книгах: "Посол Урус-шайтана ("Невільник", 1968 рік) і "Фірман султана" (1969 рік). Обидві книги викликали величезний ажіотаж, їх тираж в Україні був розкуплений в одну мить. Багато схвальних відгуків про ці твори було написано професійними критиками, які порівнювали творчість Малика з кращими історичними романами Олександра Дюма.

Історичні романи В. Малика продавалися в одну мить і в Україні, і за кордоном, а критики порівнювали їх з кращими творами А. Дюма.

Також Володимир Малик відомий і як літературний критик. Він написав ряд оригінальних рецензій і статей, присвячених творчості українських письменників. Крім того, окремою книгою вийшла його робота "Олесь Донченко" (1971), присвячена життю і творчості відомого дитячого письменника, який довгий час жив і працював у Лубнах.

Завдяки творчості Малика в пам'яті сучасників назавжди увічнені події тисячолітньої давнини, епохи благородних мужніх людей, великих українців, які воювали за свободу своєї землі. А насичені пригодами і інтригами романи і повісті "українського Дюма" прочитуються на одному диханні. І після прочитання в душі залишається прекрасне світле почуття гордості за те, що ти живеш в такій великій країні з на диво багатою, легендарною історією.

Цікаві факти з життя В. Малика.

Володимир Малик увійшов в літературу буквально за півгодини, коли в червні 1956 року в редакції видавництва "Молодь" запропонував письменникові Б. Чайковському прочитати свою поему-казку "Журавлі-журавлики".

Спочатку Чайковський поставився з деяким скепсисом до твору автора-початківця, але все ж опублікував його. І не пошкодував. Читачі зустріли "на ура" твір Малика, який послужив творчим трампліном для нових досягнень прозаїка, кожне з яких вже з нетерпінням очікувалося тисячами українців...

Першою книгою письменника стала героїчна казка-легенда "Журавлі-журавлики".

Журавлі-журавлики - перша книга Володимира МаликаЖуравлі-журавлики - перша книга Володимира Малика

У дитинстві Володимир любив часто бувати в бібліотеці дідуся, звідки рюкзаками ніс книги, над якими сидів цілими днями - настільки великим було його захоплення літературою.

Два роки провів у німецьких концентраційних таборах, після чого був командиром роти в радянському фільтраційному таборі.

Випробування військового часу відбилися на здоров'ї письменника, який "дістав" важку хворобу серця. Але це і врятувало Малика від репресій радянської влади, що відправляла всіх колишніх полонених до ГУЛАГу. Тільки важко хворі отримали можливість помирати у себе вдома. У тому числі і українець, який повернувся в Новосілок, де його виходила мати.

Після війни Володимир Малик всього себе присвятив історичній літературі. Він не тільки з ранку до вечора працював у архівах, а й часто подорожував по всій Україні, збираючи народні перекази і відвідуючи ті місця, де жили і діяли герої його майбутніх книг. Так з'явилися на світ одна за одною його казки-легенди для молодших читачів "Чарівний перстень", "Месник із лісу", "Воєвода Дмитро", "Микита Кожум'яка", "Червона троянда".

В житті письменник був чесною, скромною і доброю людиною. Багатьом початківцям-авторам допомагав порадами і практичними рекомендаціями, тим самим "давши путівку" до літературного успіху.

В його будинку в Лубнах ночами довго світилися вікна, і це дивувало городян: "Чи не чарівник господар оселі?". Чи знали вони, що в цей час в цьому будинку народжуються великі твори української літератури (в тому числі "Фірман султана" і "Черлені щити", в яких відбилися окремі моменти з історії міста), завдяки яким весь світ не перестає захоплюватися і сьогодні великою історією українського народу?

Біографія Володимира Малика.

Народився Володимир Малик (Сиченко) 21 лютого 1921 року в селі Новосілки (Київська область) в селянській родині.

Середню школу закінчив у сусідньому селі Ясногородці.

У 1938 році вступив на філологічний факультет Київського університету. Тоді ж почав писати перші свої вірші.

Під час Другої світової війни пішов в народне ополчення, працював на оборонних роботах під Києвом та Харковом. В одному з боїв його тяжко поранили. Потрапив у полон і пізніше був вивезений до концентраційних таборів у Німеччину.

У 1945 році повернувся на Батьківщину. У радянському фільтраційному таборі Володимира Малика призначили командиром роти.

Після повернення в Україну викладав в школі Ясногородки українську мову і літературу.

У 1950 році заочно закінчив університет в Києві, де вчився до війни.

У 1953 році переїхав до Лубен (старовинне українське місто, засноване князем Володимиром Святославичем у 988 році). Саме в цьому місті дружини київських князів 1107 році розгромили половців, воювали з монголо-татарськими ордами. Тут в сімнадцятому столітті діяв повстанський загін на чолі з К. Скиданом, тут же було розбите військо Яреми Вишневецького.

Не випадково саме в Лубнах Володимир Малик зацікавився історією українського народу, що згодом подарувало Україні безліч унікальних витворів, які вийшли з-під пера письменника.

Помер Володимир Малик 31 серпня 1998 року в Лубнах.

Наверх ↑