Керівники району поклали квіти до пам’ятника родини Шеметів

Керівники району поклали квіти до пам’ятника родини Шеметів З нагоди Дня Соборності України представники районної виконавчої влади та місцевого самоврядування на чолі і з в.о. голови райдержадміністрації Сергієм Сіряченком та головою районної ради Григорієм Угляницею поклали квіти до пам’ятного знака родини Шеметів громадських діячів, просвітителів, меценатів, котрі дали життя першій в Наддніпрянській Україні україномовній газеті “Хлібороб”.

Історична довідка: «У розпал Російської революції 1905-1907 років імператор

Микола ІІ під тиском прогресивної громадськості змушений був підписати Маніфест 17 жовтня 1905 р., згідно якого підданим царя були даровані демократичні права і свободи, у тому числі і свобода друку. Цим не забарилися скористатися брати Шемети. Без дозволу губернатора 12 листопада 1905 р. вони видали перший на Лівобережній Україні україномовний  часопис «Хлібороб». Газета мала епіграф «Селяни всієї України, єднайтеся» і містила заклики до заснування Селянської партії на програних засадах наділення землею селян-українців, у яких волею російських царів вона була відібрана поміщиками-іноземцями. Газета не закликала до самовільного захоплення землі і насильства над поміщиками, а пропонувала селянам шлях до об’єднання в політичну партію та до консолідації національних сил для розбудови українського суспільства. На шпальтах газети був надрукований вірш Христі Алчевської «До дітей мого краю», який став свого роду революційним гімном українських патріотів. Редактором «Хлібороба» значився Микола Шемет, але фактичним редактором був Володимир Шемет, а ідейно-політичний напрямок видання визначив М.Міхновський. Поява на теренах Лівобережної України першої україномовної газети справила глибоке враження на українське суспільство. У Києві газету продавали за спекулятивними цінами. Були випадки, коли її поширювачів заарештовувала поліція. Проти В.Шемета була порушена карна справа. Врешті-решт після виходу п’ятого номера на початку грудня 1905 р. газету було закрито, а її видавця М.Шемета оштрафовано на 25 крб.» - із книги В.Я. Ревегука «Лубенщина в добу Української революції 1917-1921 рр.»